सचिवको बारेमा

Durlabh Kumar Pun Magar

 

durlabhpun@gmail.com, durlabhpun@yahoo.com | 00977-9851 150 045, 9857072113

Born, spent childhood and passed high school education in Far Western Nepal. Higher education in Nepalgunj and Kathmandu. 4 Years teaching profession in the home town. Involved in Maoist party politics for 17 years including 5 years of undergrounded politics. Adopted legal profession for 6 years. Joined several social organizations and services.

 

PERSONAL DETAILS


Date of Birth: 20 March, 1976 AD
Father s Name: Bal Bahadur Pun Magar
Marital Status: Married
Languages: Nepalese, Hindi, English, Tharu, Magar Kham
Nationality: Nepalese


EDUCATION


University College, Tribhuvan University, Kirtipur, Kathmandu
Master of Art in Political Science (MA) | 1st Division | June 4, 2014


Nepal Law Campus, Tribhuvan University, Exhibition Road, Kathmandu
Bachelor of Law (BL)| December 14, 2000


Mahendra Multiple Campus, Tribhuvan University, Nepalgunj, Banke.
Intermediate of Law (IL) | February 9, 1995


Birendra Vidya Mandir, Tikapur, Kailali
SLC | June 14, 1992

 

POLITICAL EXPERIENCE


Party Member | Communist Party of Nepal (Maoist)
Tikapur, Kailali | November 24, 1999


Party Area Committee Member | Communist Party of Nepal (Maoist)
Area No.3, Kailali District | August 31, 2001


Party District Committee Member | Communist Party of Nepal (Maoist)
District Committees of Kailai and Doti | January 16, 2003


Party Regional Bureau Member | Communist Party of Nepal (Maoist)
Seti-Mahakali Regional Bureau (Far West Nepal) | November 27, 2004


Secretary | Magar National Liberation Front, Nepal
Kupondol, Lalitpur | July 17, 2006


Office Secretary | International Bureau of Unified Communist Party of Nepal (Maoist)
Koteshwar, Kathmandu | December 30, 2009


Office Staff | Head Office of Communist Party of Nepal-Maoist
Buddhanagar, Kathmandu | June 16, 2012


Central Committee Member | Communist Party of Nepal (Maoist Center)
Koteshwar, Kathmandu | May 19, 2016 – May 17, 2018


General Secretary | Magar National Liberation Front, Nepal
Koteshwar, Kathmandu | August 15, 2016 – August 10, 2018

Read More...

 माननीय सभामुख

पूर्ण बहादुर घर्ती

माननीय सभामुख

थप जानकारी

 माननीय उप-सभामुख

कृष्णी थारु

माननीय उप-सभामुख

थप जानकारी

 सचिव

दुर्लभ कुमार पुन मगर

सचिव

थप जानकारी